Jak si dopřát více spánku s malým miminkem

Když se stanete rodičem, nejčastěji slýcháme historky o bezesných nocích. Novopečení rodiče dostávají otázky: “Jak děťátko spí?” a “Nejste moc unavení?”. Vězte, že rodičovství a nespavost nemusí jít ruku v ruce. Spánek není luxus, je to nutnost.

Spánek je důležitý pro celkovou pohodu a zdraví rodičů, stejně jako pro zdraví jejich děťátka. Přečtěte si několik způsobů, jak maximalizovat množství spánku, i když jste čerstvými rodiči malého miminka. 

4 způsoby, jak si zajistit více spánku i s malým miminkem

Vytvoření uklidňujícího prostředí pro spánek

Existují jednoduché kroky, které můžete podniknout, abyste zajistili svému děťátku co nejvyšší šanci usnout a zůstat spát. Velkou roli hraje příprava dětské ložnice tak, aby mohl spánek klidně proběhnout.

Bílý šum je užitečným pomocníkem pro klidnější spánek vašeho miminka. Dokáže přehlušit vnější zvuky, jako jsou domácí zvířata, starší sourozenci či doprava. Napodobuje také zvuky, které vaše děťátko slyšelo v děloze, takže je pro něj mimořádně uklidňující a relaxační. Spánek s bílým šumem prospívá i mnoha dospělým –  vyzkoušejte ho sami!

Kromě hluku působí na děti také světlo. Jasné světlo svítící do dětského pokoje může vést ke kratší době spánku, než bylo potřeba a brzkému rannímu buzení. Použití zatemňovacích rolet vám (a vašemu děťátku) umožní delší nerušený spánek.

Dalším důležitým faktorem je teplota. Doporučená teplota pro dětský spánek je přibližně 20-22 °C Spojení této teploty s vhodným spacím oblečením zajistí, že vašemu miminku nebude v noci příliš horko ani příliš chladno, což omezí zbytečné buzení.

Dodržujte rutinní režim

Dětem vyhovuje struktura a rutina, což vám umožní naplánovat si den a získat potřebný čas pro sebe. Vytvoření rutiny, a to i v prvních měsících, může být neuvěřitelně užitečné. Protože miminka mohou být nepředvídatelná, zejména co se týče spánku, dbejte na to, aby váš režim nebyl příliš striktní a aby se mohl přizpůsobit krátkým zdřímnutím  či vynechanému spánku.

Správně nastavený budíček je zásadní pro zajištění přiměřeného množství spánku a bdění během dne, což může pomoci zabránit tomu, aby se vaše dítě přetáhlo. Přetažené dítě je náročné znovu uspat, takže prevencí tohoto stavu můžete získat cenné hodiny spánku.

Dopřejte si klid

Jako rodič máte na mysli především bezpečí a pohodu svého děťátka, což vám může často zapříčinit bezesné noci. Stres je hlavní příčinou problémů se spánkem u dospělých. Chcete-li ho snížit, zajistěte si více klidu dodržováním těchto zásad pro bezpečný spánek:

  • Miminko spí samo
  • Na zádech
  • V dětské postýlce nebo kolébce

Pokud budete dodržovat tyto pokyny, budete se o své děťátko během noci méně stresovat. 

Další skvělou možností, jak zajistit klid, je chytrá ponožka Owlet Smart Sock 3 a kamera Owlet Cam 2. Nejenže můžete mít své dítě na očích, ale kamera vás také upozorní, když zaznamená pláč. Chytrá ponožka Smart Sock 3 sleduje ukazatele kvality spánku vašeho děťátka a hlídá jeho srdeční tep a hladinu kyslíku v krvi, což umožňuje klidnější spánek celé rodině.

Požádejte o pomoc

A nakonec nezapomeňte, že můžete požádat o pomoc! Ať už jde o přátele nebo rodinu, kteří pro vás vyřídí pochůzky nebo děťátko pohlídají, zatímco vy si dopřejete zasloužený odpočinek – nejste na to sami.

Dalším skvělým zdrojem informací je služba spánkového experta nebo kouče. Jejich hlavním úkolem je zajistit spánek pro celou rodinu a existuje mnoho různých metod a možností, jak toho dosáhnout.  Zdravý spánek je zásadní a požádat o odbornou pomoc může často ulehčit vám i vaší rodině.

 

Lindsey Hennigar

Je zakladatelkou společnosti The Sleep Ranch (@thesleepranch) a maminkou tří holčiček. V roce 2017 se stala certifikovanou dětskou spánkovou koučkou a pomohla tisícům rodin po celém světě naučit své malé děti usnout a zůstat spát.

Shopping Basket
Black Friday
Scroll to Top