10 faktů o prvním měsíci života miminka

Většina maminek si myslí, že první měsíc života děťátka je jen o spánku a jídle, ale ve skutečnosti se toho děje opravdu hodně! Zde je deset zajímavých faktů o prvním měsíci života vašeho miminka. Schopnost malého tělíčka růst a měnit se závratným tempem je pozoruhodná – raději ani nemrkejte, aby vám něco z úžasného vývoje vašem rostoucím uzlíčku radosti neuniklo.

 

  1. Vaše děťátko pláče různými způsoby, protože má různé potřeby. Všechen ten pláč může být matoucí, ale každá jeho forma znamená něco jiného. Vaše dítě může plakat, když má hlad, je mokré, unavené nebo jen chce být pochováno. Když se naučíte rozumět pláči dítěte, mohou být dlouhé dny pro vás oba snazší a šťastnější.
  2. Vaše děťátko dává přednost vyšším hlasům. Proto měníme hlasy, když chceme mluvit s dětmi. Je to naučené chování, díky kterému od miminek získáme reakci.
  3. Vaše děťátko doslova změní vaše srdce. Když poprvé uslyšíte tlukot srdce svého děťátka, je těžké uvěřit, že tak malé stvoření na vás může mít takový vliv. Ale je to pravda! Studie zjistila, že když matky poslouchaly tlukot srdce svých dětí, jejich vlastní srdeční rytmus se změnil tak, aby odpovídal rytmu jejich dětí.
  4. Vaše děťátko neroní slzy. Je to tak, hlasivky vašeho miminka sice fungují naplno, ale jeho oči se připojí až za několik měsíců.
  5. Vaše děťátko má velmi citlivou pokožku. Možná jste si všimli, že pokožka vašeho miminka  je velmi jemná a citlivá. To proto, že se děti rodí s ochrannou vrstvou vernix caseosa, která pomáhá udržovat jejich pokožku zdravou. Tato vrstva začne po několika dnech mizet, proto nezapomeňte pokožce svého děťátka věnovat zvýšenou péči!
  6. Vaše děťátko má více chuťových pohárků než dospělí. Děti se rodí s přibližně 10 000 chuťovými pohárky, což je více než mají dospělí! To jim pomáhá rozlišovat různé chutě a důvěřovat svým chuťovým pohárkům, když vyrostou.
  7. Hlava děťátka tvoří čtvrtinu jeho hmotnosti. Děti mají zpočátku trochu těžší vršek, ale jak rostou, jejich váha se vyrovná. Naštěstí mají tyto velké hlavy měkká místa a zvládnou tak nárazy a modřiny, které si způsobí, když se učí pohybovat a chodit. 
  8. Vaše děťátko mění barvu hovínek. První stolice novorozence se nazývá smolka a obvykle je černá nebo zelená. Po několika dnech se stolice vašeho dítěte změní na žlutavou barvu. Kdybyste nedejbože ve stolici svého dítěte viděli krev, ihned kontaktujte lékaře.
  9. Vaše děťátko vidí pouze černobíle. Po narození vidí miminka velmi špatně, pouze na krátkou vzdálenost a všechno je černobílé. Ale nebojte se, zrak se mu začne rychle zlepšovat! Do konce měsíce bude vaše dítě schopné vidět barvy a vzdálenější předměty.
  10. Imunitní systém vašeho děťátka se stále vyvíjí. Děti se rodí s velmi nezralým imunitním systémem, a proto jsou náchylnější k nemocem. Nemějte však obavy – rychle se vyvine a vaše děťátko bude schopno se infekcím bránit.

Za jediný krátký měsíc vaše děťátko tolik vyrostlo a vyvinulo se! Je úžasné pomyslet na všechny změny, které se za tak krátkou dobu odehrají. Nezapomeňte si toto výjimečné období užít – uteče jako voda!

Angela Silva
Angela vystudovala bakalářský obor Cvičení a wellness a je certifikovanou osobní trenérkou NASM, která se specializuje na poporodní fitness a rekonvalescenci. Ráda píše, vtipkuje a tráví čas s rodinou, nejlépe při rybaření. Mnoho svých životních dobrodružství sdílí na Instagramu jako @angelagrams

Shopping Basket
Black Friday
Scroll to Top