10 způsobů, jak se mohou otcové sblížit s miminkem

Jak se mohou otcové navázat pouto s novorozencem? Pokud jste tátou novorozence, je tento příspěvek určen právě vám – čtěte dál a dozvíte se několik tipů a doporučení. A pro všechny maminky, které čtou, neváhejte se o tyto užitečné informace podělit se svým manželem!

Jak přimět miminko, aby se sblížilo s otcem

Ať už se jedná o vaše první, čtvrté, páté nebo dokonce šesté dítě, je velmi důležité, abyste se s novorozencem sblížili. Vaše žena bude mít k mimiku zvláštní vztah, vždyť ho nosila 9 měsíců! Mnoho tatínků má pocit, že musí počkat, až bude dítě starší, aby si k němu mohli vytvořit zvláštní vztah, ale dobrá zpráva je, že můžete začít hned v okamžiku, kdy přivítáte své malé miminko na tomto světě! Děťátko vás potřebuje stejně jako vaši ženu. Hledáte nejlepší způsoby, jak si vytvořit vztah se svým miminkem? Zde je 10 návrhů:

  1. Držte děťátko v náručí: Ať už je maminka v práci, věnuje se sama sobě, nebo je prostě jen řada na vás, abyste se o dítě starali, ujistěte se, že trávíte čas tím, že své miminko držíte v náručí. Budete ho moci utěšit a podívat se mu do očí, což pomůže děťátku uvědomit si, že táta je někdo, komu může důvěřovat a na koho se může spolehnout.
  2. Vezměte si noční směnu: Noční směny nejsou jen pro maminku, ale je to skvělá příležitost i pro tatínka, aby se s miminkem sblížil. Během nočního klidu je ideální čas, kdy můžete své děťátko přitisknout k sobě a dát mu najevo, jak moc ho milujete. Nejenže si tak začnete vytvářet pouto se svým miminkem, ale získáte také modré okénko za pomoc mamince.
  3. Uklidněte miminko: Je důležité, aby děťátko vědělo, že maminka není jediná, kdo mu může dát to, co potřebuje. Místo toho, abyste miminko předávali, jakmile začne plakat, věnujte pár minut tomu, abyste se ho pokusili uklidnit sami. Držení miminka v náručí s houpavými pohyby by mělo obvykle stačit. Děťátko tak pozná, že i vy můžete být zdrojem útěchy.
  4. Dělejte s děťátkem blbiny: Děti milují bláznivé obličeje a zvuky. Bláznivé obličeje obvykle vedou k úsměvu a při troše štěstí i ke smíchu dítěte. Milují také bláznivé zvuky. Blbnutí je skvělý způsob, jak se s vaším děťátkem sblížit.
  5. Vemte ho na procházku: Důležité je vzít miminko na procházku do přírody. Nemusí to být zrovna nějaké úžasné místo, stačí i procházka kolem bloku! Děťátko bude rádo vnímat všechny nové výhledy a zvuky, které mu venkovní prostředí nabízí. A když už budete venku, používejte kočárek nebo nosítko, které děťátku umožní, aby na vás po celou dobu vidělo. Nosítka umožňují, aby vám bylo miminko nablízku, což napomůže sblížení.
  6. Plenková služba: Možná to nezní jako nejlepší způsob sbližování, ale miminko je třeba přebalovat mnohokrát denně, takže toho můžete využít. Je to čas, kdy si můžete s miminkem povídat, šimrat ho na prstech a zajistit, aby se ve vaší blízkosti cítilo příjemněji.
  7. Buďte součástí uspávacího režimu: Po příchodu miminka si s manželkou promluvte o zavedení důsledného uspávacího režimu. Společně můžete probrat, jaké činnosti byste chtěli dělat. Mezi oblíbené aktivity patří čtení knížek, zpívání písniček, mazlení, čas na modlitbu atd. Pokud jste tatínek, který celý den pracuje a domů se vrací až večer, je to opravdu velmi důležitý čas pro sblížení s děťátkem, když jste se mu nemohli věnovat přes den.
  8. Děťátku zpívejte a čtěte: Zvuk vašeho hlasu je pro miminko uklidňující. Čím častěji váš hlas uslyší, tím více ho bude poznávat a nacházet v něm útěchu. Držení děťátka v náručí, zatímco mu zpíváte nebo čtete, napomáhá vytváření vzájemného pouta.
  9. Vyhraďte si na děťátko čas: Pokud jste poprvé otcem, musíte si na nového človíčka ve svém životě udělat čas. Při vašem nabitém programu před narozením dítěte je snadné zapomenout na to, abyste si na svého drobečka udělali čas, až přijde na svět. Je to však velmi důležité, aby mohlo dojít ke sblížení.
  10. Dětské nosítko: Jak bylo uvedeno výše –  nosítko můžete nosit i vy! Často vidíte maminku, jak chodí s miminkem připoutaným na hrudi, když se stará o domácnost. Teď je řada na vás! I když si ho nasadíte jen na pár minut, pomůže to vašemu děťátku cítit se vám nablízku a umožní to navázat vzájemné pouto.Pokud jste novopečený tatínek, doufáme, že vám tento seznam pomůže a inspiruje vás, místo aby vás zahltil. Pamatujte, že to, že jsme uvedli deset  tipů, neznamená, že musíte dělat všechny. vyberte si jeden nebo dva a vyzkoušejte je. Nebojte se, pokud to zpočátku nepůjde přirozeně; časem vaše láska a obdiv porostou a v důsledku toho poroste i vaše touha po sbližování. Vztah s vaším novým miminkem je velmi obohacující!

Tým blogu Owlet

Tento blog vznikl jako týmová práce! Na blogu přispívají jak odborníci na spánek, tak i maminky a tatínkové, kteří jsou na rodičovské dovolené poprvé.

Shopping Basket
Black Friday
Scroll to Top